Miejscowość jest odległa o 5 km od miasta Aleksandrów Kujawski oraz o około 14 km od Uzdrowiska Ciechocinek. Szczyci się zabytkowym kościołem, parkiem podworskim i jeziorem które tworzą razem osobliwy klimat miejscowości. Służewo to obecnie wieś z bogatą historią. Dawniej miasto szlacheckie, o średniowiecznym rodowodzie. Położenie na drogach łączących Toruń z Brześciem Kujawski, Krakowem, Wrocławiem, Lwowem wpłynęło pozytywnie na rozwój i zamożność miejscowości. Jedno z gniazd rodowych Pomianów, bardzo wpływowej rodziny z XII-XIV wieku. Nie zachowały się dokumenty lokacyjne miasta jednakże już 1339 roku pojawia się wzmianki o mieście Służewo. W początkach XV w. właścicielami Służewa stała się bardzo wpływowa rodzina Służewskich herbu Sulima.

Jan Służewski, wojewoda brzesko - kujawski to jedna z najznakomitszych postaci w historii Służewa. W 1560 roku został fundatorem kościoła i szpitala. Późniejsi właściciele Służewa to Niemojewscy i Wodzińscy. Stąd wywodziła się Maria Anna Józefa Nepomucena Wodzińska herbu Jastrzębiec, córka Wincentego i Teresy znana głównie jako muza i narzeczona Fryderyka Chopina oraz bohaterka utworów lirycznych Juliusza Słowackiego. W 1869 roku car Aleksander II odebrał Służewu prawa miejskie. Od 1913 roku Służewo pozostawało własnością Życkich.

W miejscowości istnieje Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki obejmujący szkołę podstawową i gimnazjum oraz nowo wybudowane przedszkole. W Służewie znajduje się wiele terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową i usługową.

Miejscowość liczy 1142 mieszkańców (dane z dnia 24.11.2015 r.)
W skład sołectwa wchodzą również miejscowości Broniszewo (132 mieszkańców) oraz Służewo-Pole (102 mieszkańców).

WARTO ZOBACZYĆ:

- gotycko-renesansowy kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela z 1560 r. z rzeźbami WACŁAWA BĘBNOWSKIEGO
- zabytkową kamienicę w centrum miejscowości,
- ręczną pompę wodną,
- cmentarz parafialny

CIEKAWOSTKA:
Ze Służewa wywodzą się tacy artyści jak: Konstancja Piskorska, poeta i dramaturg Józef Kościelski, pisarz i tłumacz Antoni Wodziński. W 1959 roku powstała Fundacja im. Kościelskich, która kontynuuje tradycje mecenatu artystycznego zapoczątkowanego przez Władysława i Józefa Kościelskich. Od 1962 roku przyznawane są nagrody stanowiące najwyższą poza granicami kraju stałą, polską nagrodę literacką. Do 1989 roku nagrody wręczano w Genewie, później w Polsce. W jury Fundacji zasiadała m.in Maria Danilewicz Zielińska. W 1972 roku nagrodę taką otrzymał Edward Stachura.

Służewo znajduje się na Kujawsko-Pomorskim szlaku Fryderyka Chopina

 

FILM (Służewo lata '60)

© 2015 Gmina Aleksandrów Kujawski

Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Gmina Aleksandrów Kujawski przyjazna (nie)pełnosprawnym mieszkańcom" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.