Miejscowowość usytuowana jest wzdłuż drogi powiatowej Nr 2607, położona w zachodniej części Kujaw, w pobliżu aglomeracji miejskich. Jest to wieś typowo rolnicza, w której mieszkańcy zajmują sie prowadzeniem własnych gospodarstw rolnych. Na terenie Ostrowąsa znajduje się jezioro polodowcowe, morenowe o powierzchni 27,5 ha, maksymalna głębokość wynosi 3,7 m i pełni rolę kąpieliska dla mieszkańców. Nad jeziorem usytuowany jest niewielki ośrodek wypoczynkowy. Zarybione jezioro jest atrakcyjnym miejscem dla wędkarzy organizujących zawody wędkarskie. Grunty w większości obsiewane są zbożem, rzepakiem i burakami cukrowymi. Najstarsza wzmianka dotycząca wsi pochodzi z 1185 r. i ma związek z nadaniem jej norbertankom z Płocka, do których miejscowość należała do czasu kasacji zakonu w 1816 r. W miejscowości znajduje się szkoła podstawowa.

Miejscowość liczy 421 mieszkańców (dane z dnia 24.11.2015 r.)

WARTO ZOBACZYĆ:
- Sanktuarium Maryjne, w skład którego wchodzi kościół pw. Narodzenia NMP oraz plac położony niedaleko kościoła, na którym umieszczono 20 figur symbolizujących stacje modlitwy różańcowej. Każda z dwudziestu figur ma wysokość od 2 do 2,5 m. Pomysłodawcą i inicjatorem zbudowania stacji był ks. Kan. Jan Matusiak z Ostrowąsa, ówczesny i długoletni proboszcz parafii. W centrum placu znajduje się kolumna, na szczycie której ustawiona jest figura Matki Bożej z różańcem w ręku. Od połowy XVII wieku w kościele znajduje się Obraz Matki Bożej „Pani Kujaw”, który 24 sierpnia 1986 r. został koronowany papieskimi koronami przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Spowodowało to systematyczne wzmożenie ruchu pielgrzymkowego.
- Cmentarz przykościelny z około 1914 r.
- Dworek szlachecki z XVIII wieku, przebudowany w 1960

© 2015 Gmina Aleksandrów Kujawski

Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Gmina Aleksandrów Kujawski przyjazna (nie)pełnosprawnym mieszkańcom" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.