Szlak rowerowy Toruń - Włocławek (czerwony)

Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, pow. aleksandrowski, gm. Aleksandrów Kujawski, Aleksandrów

Kategorie: Szlaki turystyczne: Rowerowe

Szlak_rowerowy_czerwony

Trasa: Toruń - Brzoza - Otłoczyn - Ciechocinek - Raciążek - Nieszawa - Włocławek

Długość: 63 km

 

 


Wisła – królowa polskich rzek. Rowerowa wyprawa w górę jej biegu dostarcza niezapomnianych wspomnień. Prezentowany szlak jest dość wymagający. Jego 63 kilometry wiodą trasą o zróżnicowanej nawierzchni i wysokości. Jednak trud wynagradza uroczymi widokami nadwiślańskich terenów oraz kilkoma ciekawostkami krajoznawczymi po drodze.

Przedmieścia Torunia

Trasę rozpoczynamy przy placu Rapackiego w Toruniu. Ulicą Jana Pawła II dojeżdżamy do mostu i przekraczamy Wisłę. Za nim skręcamy w prawo na wał przeciwpowodziowy i robimy pętle wokół zamku Dybów – mało znanego toruńskiego zabytku średniowiecza. Kolejne kilometry szlaku prowadzą nas ulicą Dybowska, krótkim odcinkiem Kujawskiej obok dworca PKP Toruń Główny i dalej Dybowską do Rudeckiej. Na rozjeździe skręcamy w prawo w drogę leśną i jedziemy szutrem wzdłuż torów kolejowych. Ulicą Rypińską dojeżdżamy do jeziora Nagus, za którym skręcamy w prawo. Na następnym skrzyżowaniu ponownie w prawo, a po ok. 300 metrach w prawo. Jedziemy przez tereny przemysłowe. Na końcu drogi szlak skręca w lewo w ulicę Włocławską. Z niej zjeżdżamy w prawo w drogę leśną i docieramy do ul. Solankowej, którą ponownie dojeżdzamy do Włocławskiej. Szlak kieruje nas zjazdem do przepustu pod autostradą.

Nadwiślańskie krajobrazy

Trasa zmienia charakter. Opuszczamy tereny podmiejskie, pojawiają za zabudowania wiejskie – toruńska Brzoza. Warto zobaczyć tu olęderskie chaty w połowy XIX w.. Podążamy równolegle do skarpy doliny Wisły i położonej na jej brzegu szosy. Zmieniamy nawierzchnie: szutry, bruki, niekiedy asfalt. Przed leśniczówka Karczemka czeka nas najtrudniejszy fragment szlaku. Za Otłoczynem wjeżdżamy na asfalt, który prowadzi nas do Ciechocinka – uzdrowiska solankowego ze słynnymi tężniami.. Do miasta wjeżdżamy ulicą Wołuszewską. Skręcamy w ul Kościuszki i przekraczamy tory. Skręcamy kolejno w ulice: w lewo w Traugutta, w prawo w Piłsudskiego, w lewo w Mickiewicza, w prawo w Wojska Polskiego, po ok. kilometrze w prawo w Linowską, która przechodzi w Aleję 500-lecia. Po drodze mijamy najważniejsze atrakcje Ciechocinka, kolejno: tężenie, Park Tężniowy, zegar kwiatowy, fontannę „Grzybek”, Park Zdrojowy, dworek prezydencki oraz drewnianą cerkiew. Miasto opuszczamy kierując się na południe Po podjeździe skręcamy w lewo do wsi Raciążek. Zatrzymując się we wsi warto zwiedzić renesansowy kościół z przełomu XVI i XVII w., oraz ruinę pałacu biskupów kujawskich. Jak głosi legenda jeden z ornatów w przykościelnych muzeum został wykonany przez królową Jadwigę. Po około kilometrze zjeżdżamy i kierujemy się dalej u podnóża skarpy. W Siarzewie skręcamy w prawo w asfaltową drogę do Nieszawy. Do tego nadwiślańskiego miasta wjeżdżamy ulicą Ciechocińską, Dalej kierujemy się Mickiewicza do placu Kazimierza Jagiellończyka – rynku. Z niego szlak prowadzi ulicami 3 Maja i Narutowicza. Zjeżdżamy z asfaltu. Czeka nas zjazd do podnóża skarpy. Jedziemy w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły. We wsi Wólne dojeżdżamy do drogi asfaltowej i podjeżdżamy. Szlak kieruje nas przez Włoszczycę, gdzie skręcamy w lewo w drogę żużlową. Zjazdem docieramy do Gąbinka. Po ok. kilometrze rozpoczynają się przemysłowe zabudowania Włocławka. Dojeżdżamy do krajowej drogi nr 1. Kierujemy się pod wiaduktem i wjeżdżamy na ścieżkę rowerową Szlak kończy bieg w okolicach ulicy Mechaników, gdzie znajduje się stacja kolejowa Włocławek Zazamcze.

http://www.aleksandrow.pl/home/images/galerie/szlakrow1.jpg

 

Więcej informacji:

http://wirtualneszlaki.pl/szlaki-rowerowe/torun-wloclawek-szlak-rowerowy-czerwony

© 2015 Gmina Aleksandrów Kujawski

Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Gmina Aleksandrów Kujawski przyjazna (nie)pełnosprawnym mieszkańcom" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.