Relacja z uroczystości upamiętnienia Bitwy Powietrznej nad Poczałkowem

70190654_547136532688667_9186158305603485696_o.jpg

Na terenie gminy Aleksandrów Kujawski w Poczałkowie w dniu 4 września 2019 r. nastąpiło uroczyste upamiętnienie Bitwy Powietrznej  Pilotów 141. i 142. Eskadry Myśliwskiej III. „Toruńskiego” Dywizjonu Myśliwskiego, którzy 4 września 1939 r. stoczyli jedną z największych bitew lotniczych wojny obronnej 1939 r.

Na uroczystości swoją obecnością zaszczycili nas:

• Pan Daniel Rolski -  Syn Kpt. Pil. Tadeusza Rolskiego, który od 3 września 1939 r. pełnił obowiązki dowódcy dywizjonu myśliwskiego (w skład którego wchodziły 141 i 142 eskadra myśliwska)
  • Kombatantka Pani Wiesława Szymańska z rodziną
  • Pan Ppłk Szymon Czerwiński w zastępstwie za Pana Płk Dariusza Adamczyk – Dowódcy Garnizonu w Toruniu
  • Pan Porucznik Pilot Marcin Barabasz w zastępstwie za Pana Płk Pilota Sławomira Mąkosa - Dowódcy 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych w Inowrocławiu
  • Pani Lidia Zwierzchowska – Starosta Powiatu Aleksandrowskiego,
  • Radni z Przewodniczącym Rady Gminy na czele oraz Sołtysi Gminy Aleksandrów Kujawski
  • Pan Mł. Inspektor Andrzej Kłos – Komendant Komendy Powiatowej Policji w Aleksandrowie Kujawskim,
  • Pan Mł. Brygadier mgr inż. Sławomir Zawitowski – P.O. Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Aleksandrowowie Kujawskim,
  • Pan Mł. Brygadier mgr inż. Łukasz Serkowski – Zastępca  Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Aleksandrowowie Kujawskim,
  • Prezesi Ochotniczej Straży Pożarnej Gminy Aleksandrów Kujawski
  • Dyrektorzy Szkół Gminy Aleksandrów Kujawski oraz Szkoły Podstawowej w Straszewie
  • Pan Piotr Gondek – Prezes Gminnego Przedsiębiorstwa Usługowego Algawa Sp. z o.o.
  • Pan Zbigniew Sołtysiński inicjator budowy Tablicy Pamiątkowej Upamiętnieniającej Bitwę Powietrzną nad Poczałkowem
  • Pan Bartosz Smykowski autor publikacji "Lotnictwa Armii Pomorze w kampanii polskiej 1939 roku" opisującej m.in. bitwę lotniczą nad Poczałkowem oraz przedstawicieli Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy
  • Przedstawiciele z Klubu Krótkofalowców Polskiego Związku Krótkofalowców FORT IV przy Towarzystwie Miłośników TORUNIA
  • poczty sztandarowe, młodzież ze Szkół, Harcerze.

Wartę honorową pełnili  Harcerze 13 Drużyny Wielopoziomowej ,,Sokoły” ze Służewa a Klub Krótkofalowców Polskiego Związku Krótkofalowców FORT IV przy Towarzystwie Miłośników Torunia w ramach akcji dyplomowej "Lotnictwo Armii Pomorze w wojnie obronnej 1939 roku" nadawał w czasie uroczystości na cały świat komunikat o wydarzeniu upamiętniającym postacie pilotów kapitana pilota Floriana Laskowskiego i kapitana pilota Tadeusza Rolskiego.

Panowie Zbigniew Sołtysiński i Bartosz Smykowski przybliżyli wszystkim zgromadzonym wydarzenia sprzed 80-lat na poczałkowskim niebie.

Skarbnik Gminy Marek Buczko wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Waldemarem Bartczak oraz Radną Barbarą Kuraczyk, następnie Lidia Zwierzchowska – Starosta Powiatu Aleksandrowskiego, Mł. Inspektor Andrzej Kłos – Komendant Komendy Powiatowej Policji w Aleksandrowie Kujawskim, Mł. Brygadier mgr inż. Sławomir Zawitowski – p.o. Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Aleksandrowowie Kujawskim oraz Mł. Brygadier mgr inż. Łukasz Serkowski – Zastępca  Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Aleksandrowowie Kujawskim, Przedstawiciele 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych 56 Bazy Lotniczej w Inowrocławiu oraz Ppłk Szymon Czerwiński Przedstawiciel Garnizonu w Toruniu, Piotr Gondek – Prezes Gminnego Przedsiębiorstwa Usługowego Algawa Sp. z o.o., mieszkańcy Sołectwa Poczałkowo złożyli pod tablicą pamiątkową wiązankę kwiatów.

Po uroczystości zaproszeni goście zwiedzali namiot promocyjny  Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

Za pomoc przy organizacji uroczystości składamy serdeczne podziękowania Panu Mariuszowi Thomas oraz Przedstawicielom Klubu Krótkofalowców Polskiego Związku Krótkofalowców FORT IV przy Towarzystwie Miłośników Torunia oraz Panu Ryszardowi Świeczkowskiemu.

Uroczystość upamiętniająca Bitwę Powietrzną nad Poczałkowem (4.09.2019)

Opublikowano: 05 września 2019 12:21