XI Bieg Papieski

Tradycją jest już, że w drugiej połowie czerwca Służewo gości amatorów biegania, zarówno tego bardziej wyczynowego jak i tego bardzo amatorskiego. W tym roku służewski "Orzeł" zaplanował imprezę biegową na 16 Czerwiec. W upalną Sobotę do Służewa zjechali amatorzy biegania w kilku województw - Kujawsko-Pomorskie, Pomorskie, Wielkopolskie, Łódzkie. Organizatorzy zaplanowali na ten dzień Bieg Rodzinny, Biegi dla dzieci do lat 10 oraz 12, na deser pozostawiono sobie Bieg Papieski na dystansie 7,6 km.

Bieg Rodziny zgromadził na starcie 20 rodzin, które rywalizowały w sztafecie 3x200 metrów. Wyścig był pełen emocji, a o zwycięstwo walczono do ostatnich metrów. Zwycięsko z rywalizacji wyszła rodzina Jakóbczaków, w składzie Kamil oraz jego dwaj synowie Oskar oraz Oliwier. Druga lokata przypadła rodzinie Chojnackich przed familią Matuszaków.

Bieg dla dzieci do lat 10 zgromadził 17 zawodników. Dystans 460 metrów najszybciej pokonała Oliwia Jakubiec z  Gdyni, przed Jakubem Dąbek oraz Antoniną Matuszak.

Po rywalizacji 10-latków przyszedł czas na bieg dla 12-latków. Na dystansie 800 metrów pobiegło 11 zawodników, którzy ruszyli na trasę po sygnale Sędziego Zawodów - Łukasza Rataja. Wygrał Maciej Klawon ze Służewa, przed Martą Szumską oraz Weroniką Lewandowską.

Biegi dla dzieci były wstępem do poważniejszego biegania. Choć pogoda nie sprzyjała uprawianiu sportu, to na starcie biegu na dystansie 7,6 km stanęło 55 biegaczy. Ci którzy zdecydowali się na bieg w upalnym słońcu byli tymi najodważniejszymi. Na trasie biegacze mogli liczyć nie tylko na doping mieszkańców naszych kujawskich malowniczych miejscowości - Broniszewa, Służewa, Goszczewa czy Podgaju ale również na ich życzliwość. Mieszkańcy zorganizowali w kilku miejscach punkty z wodą. Uczestnicy mogli liczyć na profesjonalną obsługę strażaków z OSP Służewa, którzy zabezpieczali trasą oraz ustawili punkt z "kurtyną wodną" dla rozgrzanych biegaczy. Dodatkowo młodzi członkowie Orła zajęli się dowożeniem wody na całej trasie biegu.

Najlepszym zawodnikiem Biegu Papieskiego okazał się ponownie Kamil Nartowski z Torunia, który wygrał bieg z czasem 26 minut i 46 sekund, przed Piotrem Kasprzykiem ( 29,57) i Zbigniewem Kozłowskim ( 30,14). Wśród pań najszybsza okazała się Mirosława Szweda z Torunia z czasem 30 minut i 39 sekund, przed Anną Żuchowską ( 32,17) i Anną Tuczyńską (33,46). Biegacze z Parafii Służewo rywalizowali o nagrodę ufundowaną przez Proboszcza Parafii Służewa - Andrzeja Ździenickiego, z rywalizacji zwycięsko wyszedł Radosław Skwara. Wśród pozostałych uczestników rozlosowano 3 nagrody rzeczowe. wszyscy uczestnicy biegów otrzymali piękne stylizowane medale, natomiast wszyscy uczestnicy biegów Rodzinnego oraz dla dzieci oprócz medali otrzymali nagrody rzeczowe. Dodatkowe nagrody dla biegaczy zostały przygotowane przez Koło Gospodyń z Goszczewa, które od tego roku włączyło się do organizacji biegu. Dla wszystkich uczestników oraz kibiców przygotowano niespotykany na ich biegach catering w postaci wojskowej grochówki, grillowanej kiełbaski oraz sałatek i ciast. Za wszystkim stanęły panie z Koła Kobiet Służewa oraz sympatycy klubu. Organizacja biegu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Gminy Aleksandrów Kujawski oraz Urzędowi Marszałkowskiemu w Toruniu. Organizacyjnie za bieg odpowiadał GMLKS "Orzeł" Służewo, który otrzymał wsparcie ze strony pracowników Gminy.

Dodatkowo mieszkańcy sołectw Służewo, Goszczewo wzięli na siebie dużą część prac.

Jako kierownik Biegu Papieskiego jestem zadowolony z faktu, iż Bieg przebiegł bez problemów. Nie było przypadków gdzie potrzebna byłaby pomoc medyczna, ale byliśmy przygotowani na wszystkie wydarzenia. Na trasie było kilka osób poruszających się między biegaczami, którzy byli w stałym kontakcie z centrum biegu, a poprzez centrum ze służbami  - Policją, karetką oraz strażakami z OSP Służewo. Bardzo fajną inicjatywą było wsparcie mieszkańców dla biegaczy. Wielkie słowa uznania dla przygotowujących poczęstunek dla uczestników oraz dla obsługi całego biegu, która pracowała w biurze zawodów, na trasie oraz za linią mety.

Dodatkowym pozytywnym bodźcem do organizacji kolejnych edycji jest ogólna życzliwość, dobra atmosfera oraz fakt, ze w Biegu Papieskim udział bierze coraz więcej mieszkańców naszej społeczności lokalnej.

Przemysław Chojnacki
Kierownik Biegu

Zdjęcia: Zbigniew Sołtysiński

XI Bieg Papieski (Służewo 15.06.2019)