Kujawsko-Pomorski szlak Fryderyka Chopina

Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, pow. aleksandrowski, gm. Aleksandrów Kujawski, Służewo

Kategorie: Inne

szlakfryderykachopina.jpg

Korzystając z wysokich walorów historycznych i rekreacyjnych Ziemi Dobrzyńskiej i Kujawskiej oraz potrzeby rozproszenia ruchu turystycznego w regionie, Urząd Marszałkowski, wraz z miejscowymi instytucjami kultury, opracował Kujawsko-Pomorski Szlak Fryderyka Chopina. Projekt pilotażowy obejmuje 21 miejscowości, często wsie i miasteczka związane z życiem kompozytora i jego bliskich. Charakterystycznymi punktami w obrębie szlaku są Szafarnia, w której funkcjonuje Ośrodek Chopinowski oraz Kłóbka z okazałym parkiem etnograficznym.

Na trasie szlaku znajdują się również miasta z bogatą średniowieczną historią, takie jak Toruń czy Golub-Dobrzyń. Ponadto Kujawsko-Pomorski Szlak Chopina przebiega także przez Białkowo, Gulbiny, Radomin, Płonne, Dulsk, Sokołowo, Ruże, Działyń, Obory, Ugoszcz, Kikół, Zbójno, Turzno, Obrowo, Nieszawę, Służewo, Izbicę Kujawską i Długie.

Większość tych miejscowości Fryderyk Chopin odwiedził w czasie wakacyjnego pobytu u Dziewanowskich w Szafarni. Na szlaku ujęte zostały także miejsca łączące życie mistrza i dwóch bardzo ważnych w jego życiu kobiet: jego matkę Justynę z Krzyżanowskich, która pochodziła z Długiego oraz pierwszą miłość Fryderyka – Marię Wodzińską pochodzącą ze Służewa.


W Służewie w 1819 r. urodziła się Maria Wodzińska, jedyna narzeczona Fryderyka Chopina, a po II wojnie światowej rozwinęły się działania prochopinowskie.

Jako wieś zostało wymienione już w 1286 r. i było prywatnym miastem w latach 1458 – 1867, najpierw Służewskich, po ich wymarciu Potulickich, później Skórzewskich oraz Wodzińskich. Miejscowość leżała przy tzw. trakcie z Gdańska przez Toruń do Warszawy, biegnący dalej przez Koneck, Brześć Kuj., Kowal, Gostynin itd. Po Kongresie Wiedeńskim, gdzie ustalono przebieg granicy pomiędzy zaborcami Polski i wyznaczono ją na Tążynie, w miasteczku w 1827 r. zaczęła działać rosyjska komora celna, urząd graniczny i Służewo gospodarczo się rozwinęło. Przeniesienie ich w 1862 r. do Aleksandrowi Pogranicznego, spowodowało wyraźny zastój Służewa, spotęgowany w 1867 r. odebraniem praw miejskich. Barokową synagogę z 1 poł. XVII w. zniszczył hitlerowski okupant w 1942 r. Barokowy pałac Wodzińskich z 1683 r. został w 1945 r. zaraz po wyzwoleniu obrabowany, spalony i w końcu rozebrany, a polana w rozległym parku jest jedynym po nim śladem. W południowej części polany stoi pomnik ku czci F. Chopina, a przy parkowej ścieżce na głazie umieszczono tablicę. Ozdobą wsi jest gotycko – renesansowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela, zbudowany w 1560 r. jako fundacja Małgorzaty z Kostków i Jana Służewskich. Jest to obiekt murowany z cegły na kamiennej podmurówce, z dwiema nawami, nietypowo rozdzielonymi dwoma filarami. Wnętrze współczesne, ale w okresie międzywojennym z fundacji Wodzińskich zostało uzupełnione ceramicznymi figurami Wacława Bębnowskiego z Aleksandrowa Kuj. Na parafialnym cmentarzu, który znajduje się w Goszczewie (1 km od Służewa), zachowała się kwatera grobowa rodziny Wodzińskich z 2 poł. XIX w.


Kujawsko-Pomorski szlak Fryderyka Chopina

I trasa: Golub-Dobrzyń - Białkowo - Szafarnia - Bocheniec - Radomin - Ugoszcz - Obory - Kikół - Zbójno - Ruże - Dulsk - Sokołowo - Golub-Dobrzyń (85 km)

II trasa
: Toruń - Turzno - Golub-Dobrzyń - Działyń - Mazowsze - Obrowo (96 km)

III trasa: Toruń - Służewo Ciechocinek - Nieszawa - Osięciny - Zgłowiączka - Sarnowo - Skaszyn - Izbica Kujawska - Świętosławice - Brdów - Modzerowo - Długie - Błenna - Kłóbka (165 km)

IV trasa
: Ciechocin - Dulnik - Golub-Dobrzyń - Białkowo - Płonko - Szafarnia (18 km)

V trasa
: Radomin - Szczutowo - Gulbiny - Wąpielsk - Radziki Duże - Noskowizna - Tomkowo - Rodzone - Płonne - Rętwiny - Bocheniec - Szafarnia (40 km)

 


Źródło: http://www.szafarnia.art.pl/kujawsko-pomorski-szlak-fryderyka-chopina/sluzewo/


ZAGRAJ W GRĘ INTERAKTYWNĄ

Zdjęcia:

© 2015 Gmina Aleksandrów Kujawski

Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Gmina Aleksandrów Kujawski przyjazna (nie)pełnosprawnym mieszkańcom" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.