NASI BOHATEROWIE

2020-05-18 - 2020-09-30
Brzeska 1, Służewo, Aleksandrów Kujawski, aleksandrowski, kujawsko-pomorskie
Gmina Aleksandrów Kujawski

W ubiegłym roku obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości, ale Polska długo jeszcze musiała walczyć o swój ostateczny kształt. Konflikty na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej doprowadziły do wojny polsko-bolszewickiej 1919 – 1921r. W sierpniu 2020 roku mija 100 lat od kulminacyjnych walk  - tzw. Bitwy Warszawskiej 1920r.

18 lat po zakończeniu wojny z Rosją, 1 września 1939r.  napadają na Polskę Niemcy, wybucha II wojna światowa, a już 17 września przyłącza się do wojny i  rusza na Polskę także Rosja Sowiecka. Dwa lata później Niemcy napadają także Rosjan. Wśród wojennego chaosu, strachu i niedostatków  żyją i giną niewinni ludzie i toczy się inna walka, bez broni -  o jedzenie, o pracę,  przetrwanie, o normalność.

Po 5 latach okupacji, walk polskich żołnierzy w konspiracji w kraju i na różnych frontach na wschodzie i zachodzie wojna się kończy. Wojska radzieckie wyzwalają Polskę. Walczy wśród nich także wojsko polskie. Niestety, dla wielu żołnierzy i cywilów wojna skończyła się znacznie później…

Z pewnością wśród uczestników tamtych wydarzeń było wielu mieszkańców Gminy Aleksandrów Kujawski.  Niestety, czas biegnie szybko, pamiętających tamte dni została ledwie garstka. Już za kilka lat nikt nam nic nie opowie, o niczym nie wspomni. Być może to ostatni moment, żeby wysłuchać opowieści o tych ciężkich czasach,  poszperać w rodzinnych albumach, szufladach i zakamarkach, wydobyć na światło dzienne i ocalić okruchy wspomnień, zdjęcia, dokumenty.

Zapraszamy do udziału w akcji „NASI BOHATEROWIE” organizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Służewie. Chcemy zebrać, opracować i zaprezentować na wspólnym spotkaniu, w formie wystawy fotograficznej (także w wersji cyfrowej) oraz okolicznościowego wydawnictwa, pamiątki o bohaterach z dawnych czasów. Mamy nadzieję, że dzięki wspólnemu zaangażowaniu zachowamy pamięć o naszych bliskich walczących z bronią w ręku i tych w cywilu zmagających się z trudami życia codziennego.

Prosimy o kontakt telefoniczny (54) 231 29 18, 503 854 451, 663 057 268, mailowy: goksluzewo@op.pl lub za pośrednictwem facebooka - Gminny  Ośrodek Kultury w Służewie. Odpowiemy na każdy sygnał, zadzwonimy, przyjedziemy, spiszemy relacje, zarchiwizujemy pamiątki. Mogą to być różne pamiątki: zdjęcia, dokumenty, odznaczenia, notatki czy choćby rodzinne wspomnienia.

Akcja trwa do 30. 09.2020r.