Programy zdrowotne dla mieszkańców naszego regionu

Zapraszamy mieszkańców gminy do korzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych. Część z nich współfinansowana jest ze środków samorządu województwa.

Program profilaktyki chorób układu krążenia
Program skierowany jest do osób w wieku 35, 40, 45, 50 i 55 lat, które w ciągu ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach profilaktyki chorób układu krążenia. Zakres wykonywanych świadczeń dostępny tutaj.
Lista lekarzy i numery telefonów
.

Program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POCHP)
W zakresie poradnictwa antytytoniowego w programie mogą wziąć udział palące tytoń osoby powyżej 18 r.ż. Do projektu w zakresie poradnictwa antytytoniowego z diagnostyką i profilaktyką POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) mogą zgłosić się palące tytoń osoby w wieku 40-65 lat, które nie miały wykonanego badania spirometrycznego w okresie ostatnich 36 miesięcy.
Lista placówek
i numery telefonów.

Profilaktyka nowotworów głowy i szyi
Badaniami profilaktycznymi w ramach programu mogą być objęci pacjenci w wieku 40-65 lat, u których obecne są czynniki podwyższonego ryzyka rozwoju nowotworów głowy i szyi, takie jak:

• palenie papierosów,
  • spożywanie wysokoprocentowego alkoholu,
  • podejmowanie zachowań seksualnych związanych z ryzykiem zakażenia wirusem HPV (wielu partnerów seksualnych, seks oralny).

W naszym województwie program realizują placówki medyczne w Bydgoszczy, Inowrocławiu, Chełmnie, Wąbrzeźnie, Rogowie (powiat żniński), Rypinie i Żninie.
Lista placówek znajduje się tutaj na dole strony.

Wczesne wykrywanie reumatoidalnego zapalenia stawów
Program skierowany jest do aktywnych zawodowo pacjentów między 16 a 67 r.ż., które cierpią z powodu obrzęku stawów. Profilaktyka reumatoidalna obejmuje dwie wizyty:
Pierwsza: wywiad, badanie ogólne i skierowane na badania krwi
Druga: analiza wyników badań, powtórne badanie układu ruchu, w przypadku podejrzenia RZS pacjent otrzymuje skierowanie do Ośrodka Wczesnej Diagnostyki w Kościerzynie.
Badania można wykonać w Miejskim Centrum Lekarskim przy ul. Świeckiej 27 w Tucholi i Przychodni KEMED przy ul. Matejki 20c we Wąbrzeźnie.

Przeciwdziałanie chorobom naczyń mózgowych
Program skierowany jest do aktywnych zawodowo osób w wieku 40–65 lat. Profilaktyka obejmuje badanie internistyczne i diagnostyczne (w tym EKG, poziom glukozy, lipidogram) oraz wizytę kontrolną i wskazanie dalszej diagnostyki lub leczenia. Program realizowany jest przez placówki w Szubinie, Rynarzewie (powiat nakielski), Sępólnie Krajeńskim, Więcborku, Sośnie (powiat sępoleński), Wąwelnie (powiat sępoleński), Mroczy (powiat nakielski), Turze (powiat nakielski) i Nakle nad Notecią. Koordynatorem programu jest 107. Szpital Wojskowy w Wałczu. Więcej informacji pod numerem telefonu 67 258 24 42.

Badania profilaktyczne w kierunku wykrywania nowotworu gruczołu krokowego
Centrum Onkologii w Bydgoszczy realizuje program skierowany do mężczyzn po 40 r.ż. Badania obejmują pobranie krwi na marker nowotworowy PSA i badanie lekarskie. Rejestracja pod numerem telefonu 52 374 32 38 lub w Zakładzie Profilaktyki i Promocji Zdrowia przy ul. Romanowskiej 2, pok. 15.

Program profilaktyki raka piersi (mammografia)
Program skierowany do kobiet między 50 a 69 rokiem życia, które nie wykonywały mammografi w ciągu ostatnich dwóch lat.
Lista placówek oraz numery telefonów

Program profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia)
Skierowany do kobiet między 25 a 59 rokiem życia, które nie wykonywały cytologii w ciągu ostatnich trzech lat. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości lekarz może skierować pacjentkę na badanie kolposkopowe (wykonywane w ramach programu).
Lista placówek i numery telefonów

Badania prenatalne
W programie mogą uczestniczyć kobiety w ciąży powyżej 35 r.ż., u których w trakcie ciąży (obecnej lub poprzedniej) wystąpiły wady płodu lub w trakcie badań stwierdzono nieprawidłowości wskazujące na ryzyko wady.  Aby zakwalifikować się do programu wymagane jest skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę z opisem nieprawidłowości i dołączonymi wynikami badań, potwierdzającymi zasadność skierowania do badań prenatalnych. Badania obejmują poradnictwo, specjalistyczne USG, badania biochemiczne oraz genetyczne.
Lista placówek z numerami telefonów.

Badania przesiewowe w kierunku tętniaka aorty brzusznej (bez  rejonizacji)
Projektem objęci są palący papierosy mężczyźni między 65. a 74 rokiem życia, zamieszkali na terenie naszego województwa. Badanie przesiewowe USG jest bezinwazyjne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami dla zdrowia pacjenta. Seniorzy, u których badanie wykryje odcinek poszerzonej aorty będą kierowani na kolejne badania kontrolne lub do specjalisty chirurgii naczyniowej. Realizatorami programu jest 8 placówek medycznych. W 7 z nich są jeszcze wolne miejsca (brak miejsc w Przychodni Lekarskiej Rodzina w Koronowie).
Lista realizatorów z numerami telefonów
. Więcej informacji pod numerem telefonu 56 652 18 22.

Program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego (bez rejonizacji)
Z przesiewowych badań kolonoskopowych mogą skorzystać osoby z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego – w wieku 50-65 lat. Stosownie do wskazań medycznych, niektóre z tych badań zostaną przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym. W razie potrzeby podczas kolonoskopii zostanie wykonana niewielka interwencja chirurgiczna (polipektomia - usuwanie niedużych niezłośliwych zmian) lub pobrane zostaną wycinki tkanek do badania histopatologicznego. Program realizowany jest przez 19 wybranych w konkursie placówek medycznych. Więcej informacji pod numerem telefonu 56 621 87 43

Źródło informacji Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Opublikowano: 08 października 2019 15:24