Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie (Służewo 6.09.2019)

W dniu 6 września Gminna Biblioteka Publiczna w Służewie włączyła się do akcji Narodowego Czytania i zaprosiła mieszkańców Gminy Aleksandrów Kujawski do wspólnej lektury nowel polskich. Tegoroczne spotkanie odbyło się we współpracy ze Szkołą Podstawową w Służewie im. Tadeusza Kościuszki, której uczniowie licznie zasiedli na naszej widowni.

Narodowe Czytanie zainaugurowała dyrektor biblioteki Małgorzata Świątkowska witając przybyłych gości i przybliżając ideę zainicjowanej w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolskiej akcji publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Para prezydencka, pod której patronatem akcja przebiega, wybrała na lekturę tegorocznej ósmej już edycji wydarzenia osiem nowel.

To wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…)

Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Jak napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda utwory te reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne – „ale łączy je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury”.

Gminna Biblioteka Publiczna w Służewie wybrała spośród zaproponowanych lektur 3 pozycje: Dym Marii Konopnickiej, Katarynkę Bolesława Prusa oraz Sachem Henryka Sienkiewicza. Wśród zaproszonych gości, którzy pięknie interpretowali ponadczasowe teksty wielkich polskich pisarzy znaleźli się: Radni Gminy Aleksandrów Kujawski Panie - Barbara Kuraczyk i Agnieszka Kowalik oraz Pan Michał Guślakow, Sołtys sołectwa Słomkowo Pani Daria Lewandowska oraz przedstawiciele społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej w Służewie Pani dyrektor Renata Borowska, bibliotekarz szkolny Pan Paweł Stachurski oraz uczennica klasy 6a Zosia Głowacka. Niewątpliwą atrakcją tegorocznej akcji była także projekcja specjalnie nagranego na okoliczność Narodowego Czytania wystąpienia Pary Prezydenckiej.

Na wszystkich naszych lektorów na zakończenie spotkania czekało wyjątkowe podziękowanie w postaci zbioru nowel opatrzonych pieczęcią nadesłaną do biblioteki z Kancelarii Prezydenta RP. Stempel upamiętniający tegoroczna ósmą już edycję otrzymali też wszyscy słuchacze którzy przybyli z własnym egzemplarzem lektury.

© 2015 Gmina Aleksandrów Kujawski

Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Gmina Aleksandrów Kujawski przyjazna (nie)pełnosprawnym mieszkańcom" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.