Wydarzenia: impreza darmowa, impreza otwarta

Narodowe Czytanie - Nowele Polskie

06 września 2019 od: 10:00 do 11:30
ul.Brzeska 1, Służewo, Aleksandrów Kujawski, aleksandrowski, kujawsko-pomorskie
Gminna Biblioteka Publiczna w Służewie

„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Do 11 marca 2019 roku każdy mógł przesłać e-mailem tytuł dzieła z klasyki polskiej literatury jako propozycję lektury Narodowego Czytania 2019. Zgłoszono ponad sto propozycji tytułów do Kancelarii Prezydenta. Para Prezydencka ogłosiła, iż wybrała osiem polskich nowel, które będą lekturą tegorocznej, 8. edycji Narodowego Czytania. Szczegóły: prezydent.pl.

To klasyka polskiej noweli i taki właśnie tytuł będzie miała tegoroczna edycja Narodowego Czytania – podkreśla Prezydent, zachęcając do udziału  w tegorocznej edycji Narodowego Czytania.

Agata Kornhauser - Duda dodaje, że utwory reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne – „ale łączy je to, co najważniejsze: są na trwale wpisane w historię polskiej literatury”.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

• Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  • Dym – Maria Konopnicka
  • Katarynka – Bolesław Prus
  • Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  • Orka – Władysław Stanisław Reymont