Uroczystość upamiętniająca Bitwę Powietrzną nad Poczałkowem (4.09.2019)

W dniu 4.09.2019 r. o godz. 10:00 w parku w Poczałkowie odbyła się uroczystość upamiętniająca Bitwę Powietrzną Pilotów 141. i 142. Eskadry Myśliwskiej III. „Toruńskiego” Dywizjonu Myśliwskiego.

Obchody zaszczycił swoją obecnością Pan Daniel Rolski, syn kpt. pil. Tadeusza Rolskiego, który od 3 września 1939 r. pełnił obowiązki d-cy dywizjonu myśliwskiego (w skład którego wchodziły 141 i 142 eskadra myśliwska).

Na wydarzeniu gościliśmy również przedstawicieli Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy z ekspozycją historyczną, obecny był również Pan Bartosz Smykowski, autor publikacji "Lotnictwo Armii ‘Pomorze’ w kampanii polskiej 1939 roku" opisującej bitwę lotniczą nad Poczałkowem.

Na uroczystości pracowali na falach eteru krótkofalowcy z Klubu Krótkofalowców PZK FORT IV przy ToMiTo w Toruniu. Uruchomili radiostację krótkofalarską, z której w ramach akcji dyplomowej "Lotnictwo Armii Pomorze w wojnie obronnej 1939 roku" nadawali pod znakami okolicznościowymi SN80FL i SN80TR upamiętniającymi postacie pilotów - dowódców III/4 dywizjonu myśliwskiego - kpt. pil. Floriana Laskowskiego(FL) i kpt. pil. Tadeusza Rolskiego (TR). Serdeczne podziękowania dla Pana Mariusza Thomasa za pomoc w organizacji uroczystości.

© 2015 Gmina Aleksandrów Kujawski

Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Gmina Aleksandrów Kujawski przyjazna (nie)pełnosprawnym mieszkańcom" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.