Obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości (11.11.2018 Odolion)

Fotorelacja z obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, które odbyły się 11 listopada o godz. 12:00 w kościele Parafialnym pw. Matki Bożej Fatimskiej w Odolionie.

Tegoroczne gminne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości odbyły się w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Fatimskiej w Odolionie. Uroczystość rozpoczęła się punktualnie o godzinie 12:00 odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. Gmina chętnie włączyła się do wspólnego śpiewania dzieła Józefa Wybickiego, gdyż nie ma bliższego i bardziej łączącego serca Polaków utworu niż hymn narodowy. Następnie wszyscy zgromadzeni wysłuchali montażu słowno- muzycznego pt: „Droga do wolności” w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej i oddziałów gimnazjalnych w Stawkach pod kierunkiem nauczycieli: Doroty Stanickiej, Kamilii Kurnatowskiej, Anny Stanek, Danuty Olejnik, Marka Drużyńskiego, Dariusza Lewandowskiego.

Po części artystycznej tematycznie związanej z historią odzyskania przez Polskę niepodległości na którą złożył się opis wydarzeń z dziejów naszego narodu oraz utwory poetyckie i pieśni patriotyczne została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny i tych którzy oddali za Nią życie. Mszę sprawował proboszcz parafii – ks. Janusz Stanowski. Uroczystość uświetniła swoimi występami Gminna Orkiestra Dęta prowadzona przez pana Romana Organiściaka oraz chór parafialny.

W organizacje wydarzenia włączyło się również Stowarzyszenie Przyjaciół Łazieńca ”Cudne Manowce”, które przygotowało przepyszną fasolówkę. Gorąca potrawa nawiązywała do filmu „Orły z Plebanki” poświęconego pochodzącej z naszej gminy fasolce z wizerunkiem orła w koronie, który mieszkańcy otrzymali na pamiątkę. O patriotyczne akcenty zadbały mieszkanki Odolionu, które rozdawały wszystkim przybyłym gościom biało-czerwone kokardy, a dzieciom okolicznościowe flagi narodowe.

© 2015 Gmina Aleksandrów Kujawski

Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Gmina Aleksandrów Kujawski przyjazna (nie)pełnosprawnym mieszkańcom" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.