Manewry Ratownicze (28.05.2017 Ostrowąs)

W dniu 28 maja w miejscowości Ostrowąs odbyły się Manewry Ratownicze z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Wystąpiło 8 drużyn: WOPR z Lipna, OSP Raciążek, OSP Koneck, OSP Aleksandrów Kujawski, OSP Opoczki, OSP Ostrowąs, OSP Służewo oraz drużyna z Komendy Powiatowej Policji w Aleksandrowie Kujawskim. Każdy zespół miał do wykonania 8 scenek z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Należało między innymi udzielić jej poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym, w wypadku motocyklowym, w wypadku ze sprzętem rolniczym, osobie porażonej prądem, podtopionej, niemowlęciu, które zachłysnęło oraz osobie, która została ranna nożem w brzuch podczas napadu. Ponadto każda drużyna musiała rozwiązać test merytoryczny z udzielania pierwszej pomocy.
Najlepiej z tymi wszystkimi zadaniami poradziła sobie ekipa OSP z Raciążka i zajęła I miejsce, II miejsce WOPR z Lipna i III OSP z Ostrowąsa. Kolejne miejsca przypadły drużynie policjantów(IV miejsce), V miejsce zajęły drużyny OSP Opoczki i OSP Służewo, VI OSP Koneck, i VII OSP Aleksandrów Kujawski. Grand Prix zdobyła drużyna Komendy Powiatowej Policji w Aleksandrowie Kujawskim za całokształt działań na miejscu zdarzenia.

Wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy jest wiedza, którą trzeba doskonalić i temu właśnie służą Manewry Ratownicze – mówił na otwarciu imprezy Andrzej Olszewski Wójt Gminy Aleksandrów Kujawski.

W trakcie trwania zawodów aleksandrowscy policjanci w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” rozdawali kamizelki odblaskowe i rozmawiali o bezpieczeństwie z najmłodszymi. Ponadto przewodnicy w trakcie trwania manewrów zaprezentowali umiejętności czworonożnego funkcjonariusza Lindy. Było zatrzymanie uzbrojonego napastnika oraz użycie siatki obezwładniającej.
Dodatkowo podczas obywających się manewrów nasza gmina włączyła się w akcję poboru krwi. Do Ostrowąsa przybył ambulans mobilny z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Bydgoszczy, gdzie mieszkańcy oraz uczestnicy manewrów mogli oddawać krew.
Najmłodsi mogli skorzystać z wesołego miasteczka, a także przejażdżki na kucykach. Ponadto Spółdzielnia Socjalna "Spiżarnia Kujawska" przygotowała dla wszystkich uczestników wydarzenia żurek kujawski.

Dzięki takim manewrom znacznie podnosi się stan wiedzy ratowniczej strażaków biorących udział, co w przyszłości nada ratownikom pewności we własne umiejętności i zostanie należycie spożytkowana w stanach zagrożenia.

Przedsięwzięcie w Ostrowąsie było możliwe dzięki zaangażowaniu Komendy Powiatowej Straży Pożarnej oraz Komendy Powiatowej Policji w Aleksandrowe Kujawskim, a także sponsorów:

- Przedsiębiorstwo Użyteczności Publicznej EKOSKŁAD Sp. z o.o. w Służewie
- RTM Opakowania Sp. z o.o. w Stawkach
- "KARO" Roman Bajdalski w Aleksandrowie Kujawskim
- Dróbaleks Zakłady Przemysłu Mięsnego Sp. J. w Rudunkach
- Piekarnia „Złoty Kłos” w Ciechocinka
- Zakład Wylęgu Drobiu w Ostrowąsie Aleksandra Benedykcińska-Przekwas
- F.H.U. AGRO-TECH Maciej Przekwas z Łowiczka
- FHU Dawid Hurtownia Instalacyjno-Budowlana Wojciech Kucharski w Konecku
- KALISKIE ZAKŁADY PRZEMYSŁU TERENOWEGO Sp. z o.o. w Kaliszu

© 2015 Gmina Aleksandrów Kujawski

Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Gmina Aleksandrów Kujawski przyjazna (nie)pełnosprawnym mieszkańcom" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.