Informacja PIORiN

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennnictwa w Bydgoszczy informuje, że od 14 grudnia 2019 r. w całej Unii Europejskiej, w tym również w Polsce obowiązuje nowe prawo dotyczące zdrowia roślin. Według nowych przepisów wszystkie znajdujące się w obrocie handlowym roślin preznaczone do sadzenia oraz niektóre nasiona wymagają zaopatrzenia w paszport roślin.

Producenci, którzy prowadzą sprzedaż do podmiotów profesjonalnych takich jak urzędy, firmy zakładjące ogrody, hurtownie, centra ogordnicze, markety, sklepy itp. zobowiązani są zaopatrywać rośliny w paszporty. Ponadtwo producentci ww. roślin muszą posiadać numer rejestracyjny nadawany przez PIORiN.

Paszport roślin ma formę urzędowej etykiety i poświadcza określone wymogi, jednolite dla całej UE, a amianowicie, że rośliny te są wolne od określonych agrofagów (szkodników i chorób).

Nabywca profesjonalny kupujący takie rosliny powinien otrzymać dokumenty pozwalające zapewnić identyfikalność zakupionego towaru (paszporty roślin, dokument dostawcy, dokument sprzedaży). Ww. informacje muszą byc przechowywane w formie papierowej bądź elektronicznej przez 3 lata od momentu zakupu. Mile widziane jest zapewnienie przez kupującego posiadania informacji o miejscach wysadzenia zakupionych, celem określenia źródła pochodzenia materiału roślinnego.

Więcej informacji można uzyskać na stronie WIORiN Bydgoszcz Oddział w Radziejowie lub pod nr tel 54 285 42 78

Opublikowano: 06 sierpnia 2020 16:06

Kategoria: Ogłoszenia

  • Wydrukuj

Wyświetleń: 128

© 2015 Gmina Aleksandrów Kujawski

Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Gmina Aleksandrów Kujawski przyjazna (nie)pełnosprawnym mieszkańcom" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.