Program Wykrywania Zakażeń WZW B i C w Województwie Kujawsko-Pomorskim

Szanowni Mieszkańcy Gminy Aleksandrów Kujawski

W Polsce zakażonych wirusem HBV (zapalenia wątroby typu B) jest około 300 000 osób, a wirusem HCV (zapalenia wątroby typu C) około 230 000 osób. Większość z nich nie wie, że jest chora (w przypadku HVC nawet 90%). Tymczasem nieleczone wirusowe zapalanie wątroby (WZW) typu B lub C prowadzi do jej marskości i raka wątroby. Wczesne wykrycie WZW B pozwala na istotne spowolnienie choroby (procesów degenarycyjnych w wątrobie), a w przypadku WZW C nawet całkowite wyleczenie.

WZW B i C to choroby zakaźne (HBV jest 100 x bardziej zakaźny niż HIV). Do zakażenia HCV może dojść wszędzie tam, gdzie wykonywane są zabiegi związane z naruszeniem ciągłości skóry i błon śluzowych, jeżeli nie są przestrzegane procedury zapobiegające zakażeniom. Zarazić można się więc w placówkach medycznych (coraz rzadziej), ale także w gabinetach kosmetycznych, studiach tatuażu i salonach fryzjerskich. Stąd bardzo ważne jest, aby Państwo wiedzieli jak zapobiegać zakażeniom i jakie objawy mogą wzbudzić nasz niepokój.

Zachęcamy więc Państwa do zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat zakażeń WZW B i C zawartymi w:

• Prezentacji „Jak uchronić się przed zakażeniem HCV" (źródło: Główny Inspektorat Sanitarny), link do prezentacji --> kliknij tutaj.

Dla osób szczególnie zainteresowanych problematyką WZW przygotowano poniższą publikację:

• Poradnik HCV (źródło: Główny Inspektorat Sanitarny), link do poradnika --> kliknij tutaj.

Badania w kierunku WZW B i C można wykonać w ramach „Programu Wykrywania Zakażeń WZW B i C w Województwie Kujawsko-Pomorskim”.

Więcej informacji o ww. programie na stronie http://www.programy.wsoz.pl/

Załączniki:

Jak uchronić się przed zakażeniem HCV - prezentacja [891.35 KB]