Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w zakresie gospodarki odpadami (BDO)

Od 1 stycznia 2020 r. będzie obowiązywała elektroniczna baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). To oznacza brak papierowej karty przekazania odpadu. Przedsiębiorcy wytwarzający, zbierający i przetwarzający odpady muszą uzyskać wpis do Rejestru-BDO. Przedsiębiorcy są obowiązani do złożenia wniosku o wpis do Rejestru-BDO, w terminie do dnia 31 grudnia 2019 r. Podmioty, które zostały zarejestrowane powinny aktywować konta (zalogować się do Rejestru-BDO). Od nowego roku firma transportująca i odbierająca odpady nie będzie mogła odebrać odpadów w sposób legalny, jeśli nie zostanie wygenerowana przez Państwa elektroniczna karta przekazania odpadu w systemie BDO. Aby móc wygenerować ww. dokument należy zarejestrować się w Rejestrze BDO. Niedopełnienie ustawowego obowiązku uzyskania wpisu do Rejestru-BDO oraz brak aktywacji konta może spowodować poważne ograniczenia w prowadzeniu działalności w zakresie gospodarowania odpadami od 1 stycznia 2020 roku.

PODMIOTY ZOBOWIĄZANE DO REJESTRACJI W BDO Obowiązkiem wpisu do Rejestru-BDO objęte są nie tylko podmioty, które wytwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów, ale również wprowadzający na terytorium krajuprodukty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań. W niektórych przypadkach może to dotyczyć nawet jednoosobowych działalności gospodarczych.

Poniżej przedstawiamy listę przykładowych podmiotów, które w wyniku prowadzenia swojej działalności są zobowiązane do uzyskania wpisu do Rejestru-BDO:

• sklepy spożywcze,

• sklepy wielkopowierzchniowe,

• firmy budowlane, remontowe,

• gabinety lekarskie,

• gabinety stomatologiczne,

• gabinety kosmetyczne,

• zakłady fryzjerskie,

• producenci baterii i akumulatorów,

• producenci pojazdów,

• producenci opakowań,

• producenci sprzętu elektrycznego i elektronicznego,

• importerzy wprowadzający produkty w opakowaniach,

• rolnicy powyżej 75 ha ziemi,

• warsztaty samochodowe,

• warsztaty rzemieślnicze,

• zakłady produkcyjne,

• prowadzący profesjonalną działalność w zakresie transportu odpadów.

Szczegółowe informacje na stronie: https://bdo.mos.gov.pl/

Opublikowano: 12 grudnia 2019 12:41