III edycja Biegu Pamięci pn. „Zapal znicz pamięci 1939” za nami

dsc_0047.jpg

W niedzielę 27 października odbyła się trzecia edycja biegu, którego ideą jest pamięć o miejscach eksterminacji Polaków.
Trasa biegu liczyła 17 km i obejmowała trzy miejsca pamięci, przy których biegacze złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

O godzinie 10.30 rozpoczęto bieg symbolicznym zapaleniem znicza w miejscu pamięci poległych żołnierzy z 1939 roku na cmentarzu w Goszczewie. Następnie upamiętniający wydarzenie pobiegli do pomnika w miejscowości Wygoda - drugiego miejsca pamięci. Trzecim miejscem był obelisk na ulicy Granicznej w mieście Aleksandrów Kujawski. Biegaczom w miejscach pamięci towarzyszyli Wójt Gminy Aleksandrów Kujawski oraz radni gminy Aleksandrów Kujawski, którzy składali wiązanki: Bożena Świątkowska, Rafał Preczak, Alicja Cichocka wraz z Wójtem Andrzejem Olszewskim.

Frekwencja dopisała w III Koleżeńskim Biegu Pamięci – ogółem wzięło udział ok 30  osób – mówi Tomasz Wróblewski merytoryczny opiekun biegu i współorganizator.

Po biegu na uczestników wydarzenia czekał ciepły poczęstunek przygotowany przez mieszkańców sołectwa Rożno-Parcele, Koło Gospodyń Wiejskich Rożno-Parcele.

Każdy biorący udział w uroczystości otrzymał pamiątkowy medal wraz z pakietem startowym przygotowanym przez IPN.

Organizatorami III Biegu Pamięci „Zapal znicz pamięci 1939 rok” byli: Instytut Pamięci Narodowej w Bydgoszczy; Gmina Aleksandrów Kujawski; RTM Opakowania; POLKRYS Sp. z o.o. oraz mieszkańcy Rożno-Parcele, Koło Gospodyń Wiejskich Rożno-Parcele.

Fotorelacja:

Gzaeta Pomorska