Rodzicu, zarejestruj swoje dziecko w USC online

plakat_mc.jpg

Od 1 czerwca 2018 roku na stronie www.obywatel.gov.pl dostępna jest nowa usługa – rejestracja narodzin dziecka w USC. Przypominamy, że na zarejestrowanie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia. WAŻNE: rodzic, który będzie rejestrował narodziny (może to być zarówno mama, jak i tata) musi mieć aktualny Profil Zaufany (informacja jak założyć profil zaufany – www.pz.gov.pl lub Urząd Gminy Aleksandrów Kujawski pokój nr 7 tel. 54 282 2059 wew.29).

Po zalogowaniu na stronie www.obywatel.gov.pl, system poprosi Cię o potwierdzenie, że jesteś matką/ojcem dziecka. Następnie – o zweryfikowanie Twoich danych. Jak tylko to zrobisz, przejdziesz do zarejestrowania narodzin potomka. To czego potrzebujesz na tym etapie to m.in. nazwa szpitala, w którym dziecko przyszło na świat oraz imię dziecka. Ustal także numer Twojego aktu małżeństwa lub urodzenia (jeśli nie jesteś w związku małżeńskim) - to znacznie ułatwi weryfikację Twoich danych w Urzędzie Stanu Cywilnego. Kolejny krok to wybór adresu, pod którym chcesz zameldować dziecko oraz sposobu odebrania dokumentów. Do wyboru masz skrzynkę na ePUAP, odbiór osobisty lub przesyłkę tradycyjną pocztą. Ostatni krok to podgląd wniosku i podpis (Profilem Zaufanym).

Pamiętaj, rejestracji narodzin dziecka dokonujesz w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Opublikowano: 20 czerwca 2018 10:43