STOP POŻAROM TRAW

plakaty102_preview.jpeg

Wraz z nadejściem ciepłej, wiosennej aury z terenu całego kraju napływają alarmujące wieści o dramatycznym zwiększeniu się ilości działań związanych z pożarami traw i zarośli.

Nasz region niestety nie odstaje w tej niechlubnej statystyce. Strażacy z powiatu aleksandrowskiego tylko w ciągu ostatniego miesiąca brali udział w gaszeniu 11 pożarów.

Coroczne, sezonowe apele do społeczeństwa nie wyeliminowały całkowicie tego zjawiska. Chociaż znacząco zmniejszyła się statystyka zdarzeń na polach uprawnych, to jednak nieużytki, szczególnie w miejscach odosobnionych są areną popisów miejscowych piromanów. Po zimie trawy są wysuszone, a zmienny wiatr bywa przyczyną gwałtownego rozwoju pożaru. Bezpośrednio zagrożone bywają lasy oraz zabudowania. Silne zadymienie powoduje utrudnienia ruchu pojazdów, a nawet wypadki drogowe. Pożary w miejscach trudno dostępnych generują znaczne koszty działań ratowniczych i angażują liczne siły i środki. Dodatkowym argumentem do walki z tym zjawiskiem, są zdecydowanie negatywne skutki dla środowiska naturalnego w rejonie pogorzeliska, wyjaławiana jest gleba, niszczone są wartościowe gatunki roślin, giną pożyteczne zwierzęta oraz mikroorganizmy.

Niestety, prawdziwą przyczyną tych zdarzeń jest mówiąc wprost bezmyślność i głupota podpalaczy. Nie pomaga świadomość, że pożary często kończą się tragicznie, a każde nawet nieduże zdarzenie są to nie wymierne straty. Nie do końca skutkuje system sankcji prawnych i finansowych. Ci ludzie nadal igrają z ogniem stawiając na szali mienie, a nawet życie ludzkie. W tej sytuacji pozostaje po raz kolejny apelować o społeczne potępienie takich działań i prosić o zdecydowane reagowanie w ich obliczu.

Ponadto odsyłam do strony www.stoppozaromtraw.pl tam wiele ciekawych materiałów związanych bezpośrednio z powyższą tematyką.

Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje:

  • Art. 82 § 4 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. (Dz. U. 2018 poz. 618) Kodeksu wykroczeń - kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł.
     
  • Art. 163 § 1 pkt. 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. (Dz. U. 2017 poz. 2204) Kodeks karny stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagrożą, życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".

Rzecznik Prasowy Komendanta Powiatowego
Państwowej Straży Pożarnej w Aleksandrowie Kujawskim
mł. asp. inż. Michał Żbikowski

Opublikowano: 12 kwietnia 2018 14:11

Kategoria: Aktualności

  • Wydrukuj

Wyświetleń: 1368

© 2015 Gmina Aleksandrów Kujawski

Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Gmina Aleksandrów Kujawski przyjazna (nie)pełnosprawnym mieszkańcom" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.