Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego (8.09.2018 Służewo)

W sobotnie popołudnie 8 września Gminna Bibliotek Publiczna w Służewie uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Wydarzenie polegające na publicznym czytaniu największych polskich dzieł literackich zostało zainicjowane w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji w czasie której Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok obok „Przedwiośnia” również 44 teksty Antologii Niepodległości. Wybór wielkiego dzieła Stefana Żeromskiego na lekturę tej edycji nie jest przypadkowy gdyż pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowi zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej.

Gminna Biblioteka Publiczna w Służewie uczestniczyła w akcji już po raz piąty. Czytelnicy, którzy przybyli na plac przed biblioteką, wysłuchali fragmentów „Przedwiośnia” czytanych przez Radnych Gminy Aleksandrów Kujawski Panie - Bożenę Świątkowską, Alicję Cichocką i Barbarę Kuraczyk oraz Panów - Marka Wieczorka, Michała Guślakowa i Grzegorza Jankowskiego.

Goście za pomoc w organizacji wydarzenia otrzymali pięknie wydane dzieło Stefana Żeromskiego opatrzone pamiątkową pieczęcią z Kancelarii Prezydenta RP.

© 2015 Gmina Aleksandrów Kujawski

Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Gmina Aleksandrów Kujawski przyjazna (nie)pełnosprawnym mieszkańcom" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.