I Kujawski Maraton Profilaktyki (15-17.06.2018 Stawki)

W miniony weekend Gmina Aleksandrów Kujawski, wspólnie ze Szkołą Podstawową w Stawkach, zorganizowała I Kujawski Maraton Profilaktyki, zakończony Gminnym Piknikiem Profilaktycznym pod hasłem „Bezpieczna Gmina”.


Celem imprezy było wskazanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego, promowanie zdrowego stylu życia, kształcenia umiejętności dokonywania wyborów, integracja środowiska lokalnego oraz dostarczenie wiedzy na temat uzależnień i substancji uzależniających, ich negatywnego wpływu na życie człowieka oraz prawnych i moralnych skutków używania tych środków.

W przedsięwzięciu udział wzięli: 12-osobowe reprezentacje z każdej ze szkół z gminy Aleksandrów Kujawski wraz z opiekunami oraz przedstawiciele Gminy Kazimierz Biskupi. Pierwszego dnia maratonu odbyła się debata z przedstawicielami gminy „Wspólnie decydujemy o naszej przyszłości wolnej od uzależnień”. Maraton obfitował w występy i zajęcia o charakterze profilaktycznym. Odbyły się spotkania uczniów z przedstawicielami policji i straży pożarnej. Rozmawiali z uczestnikami, podzielonymi na 12 grup, o konsekwencjach zażywania środków odurzających. Młodzież mogła tez dowiedzieć się, jakie czekają ich konsekwencje za zachowania niezgodne z prawem.


Zwieńczeniem trzydniowego wydarzenia był marsz profilaktyczny, którym uroczyście rozpoczęto piknik, podsumowujący I Kujawski Maraton Profilaktyki. Młodzież zaprezentowała taniec belgijski. Przygotowano liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy chętnie brali udział w konkursach przygotowanych wspólnie ze Strażą Gminną, przez aleksandrowskich policjantów. Każdy mógł zasiąść za kierownicą radiowozu i poznać specyfikę pracy policjanta. Na imprezie nie zabrakło też przewodników psów policyjnych z Lindą, która prezentowała swoje umiejętności. Najważniejszym elementem pikniku była edukacja w zakresie profilaktyki. Na uwagę zasłużył namiot profilaktyczny, w którym specjalni animatorzy za pomocą pogadanek, ćwiczeń i zabawy zachęcali najmłodszych do zdrowego stylu życia i postaw wolnych od przemocy i uzależnień. Pracownicy Bydgoskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego edukowali na temat numeru alarmowego 112. Swoją obecnością piknik wsparli również: GKS „Orzeł” ze Służewa, GKS „Start Stawki” czy SKS Aleksandria. Najmłodszym wielką frajdę sprawiała dmuchana zjeżdżalnia.Uczestnicy zasmakować mogli pysznych pierogów, którymi częstowali pracownicy GPU Algawa czy grochówki przygotowanej przez Spiżarnię Kujawską. Skosztować mogli również pysznej kiełbaski z grilla ufundowanej przez Dróbaleks, przygotowywanej przez pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Aleksandrowie Kujawskim oraz członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy Aleksandrów Kujawski. Wszystko w aromacie waty cukrowej i popcornu, które przygotowywali pracownicy firmy Pana Romana Bajdalskiego „Karo”. Uczestnicy chłodzili się lodami oraz napojami zakupionymi na stoisku, wystawionym przez Sklep Spożywczo-Przemysłowy Pana Tadeusza Kozłowskiego. Pracownicy Szkoły Podstawowej w Stawkach zachęcali do zakupu własnoręcznie wykonanych toreb ekologiczny oraz pysznych ciast, upieczonych przez rodziców uczniów. Oprawę muzyczną zapewnił Pan Tomasz Skibiński. Opiekę medyczną sprawowała Pani Beata Olszewska. Nad organizacją imprezy panowały: Pani Hanna Kaźmierczak – pedagog Szkoły Podstawowej w Stawkach, Pani Karolina Linek - pedagog Szkoły Podstawowej w Stawkach oraz Pani Anna Wójcik – Pełnomocnik Wójta ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.


Była to pierwsza taka inicjatywa, lecz na pewno będzie kontynuowana. Dziękujemy za pomoc oraz wsparcie imprezy!

© 2015 Gmina Aleksandrów Kujawski

Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Gmina Aleksandrów Kujawski przyjazna (nie)pełnosprawnym mieszkańcom" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.