Teatr

Brzeska 1, Służewo, Aleksandrów Kujawski, aleksandrowski, kujawsko-pomorskie
Gminna Biblioteka Publiczna w Służewie

Jacek Zawadzki z monodramem "Moskwa - Pietuszki" oraz balladami rosyjskimi

Bilioteka w Służewie zaprasza 3.09. o godz, 18:00 na monodram wybitnego wrocławskiego artysty Jacka Zawadzkiego pt. "Moskwa - Pietuszki"

„Moskwa-Pietuszki” – monodram na podstawie poematu rosyjskiego pisarza Wieniedikta Jerofiejewa, należy do najważniejszych przedstawień w  karierze aktora. Premiera tego, wyreżyserowanego przez Zygmunta Duczyńskiego spektaklu miała miejsce w 1989 w Szczecinie. Spektakl po polsku i angielsku pokazywany był na czołowych polskich scenach, jak również w Londynie, Edynburgu, Amsterdamie, Berlinie, Moskwie, Los Angeles, San Diego, Orange Country i San Francisco, spotykając się żywiołowym odbiorem i pełnymi zachwytu recenzjami krytyków.

"Moskwa - Pietuszki" to opowieść o człowieku pijanym zarówno alkoholem, jak i życiem i literaturą. Bohater monodramu odbywa oniryczną podróż przez ciemność i światło, by spełnić swój nieuchronny los. „Moskwa-Pietuszki” podejmuje problem choroby alkoholowej oraz konsekwencji z niej wynikających. Bohater monodramu z każdą minutą traci kontakt z rzeczywistością. Jednak jego opowieści niosą ze sobą uniwersalne przesłanie podszyte nutą nadziei. Zawsze trzeba dążyć do celu i walczyć ze swoimi demonami. W roli Jacka Zawadzkiego, obok niebywałej sprawności warsztatowej, mieści się prostota i czystość wyrazu, która właściwa jest dla największych kreacji.

Po spektaklu aktor zaśpiewa ballady rosyjskie (Wysocki, Okudżawa).

Jacek Zawadzki - rocznik 1962, jest aktorem związanym obecnie z Instytutem Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Dawniej grał w Teatrze Współczesnym, Teatrze Polskim i Teatrze Kana w Szczecinie. W latach 1990-1992 był członkiem grupy teatralnej PUR w Londynie, a w latach 1997-1999 teatru "The Elements" w Edynburgu. Laureat nagród międzynarodowych,
z monodramem "Moskwa - Pietuszki" wg W. Jerofiejewa przemierzył nieomal cały świat. W latach 2001-2012 przebywał
w USA, angażując się w liczne projekty artystyczne, prowadził m.in.  warsztaty teatralne na University of Illinois w Chicago.
Po powrocie z USA zamieszkał we Wrocławiu.

W maju tego roku w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu odbyła się premiera jego nowego monodramu - "Deus ex".

Zapraszamy również na 16. Ogólnopolskie Spotkania Poetów BIAŁA LOKOMOTYWA, na których Jacek Zawadzki będzie
z nami poprzez kunszt aktorski i pieśniarski.