17. Ogólnopolskie Spotkania Poetów BIAŁA LOKOMOTYWA (7-8.09.2018)

plakat.jpeg

„Do życia znowu nieś mnie nieś Biała Lokomotywo!” - śpiewa na czarnej płycie Sted. A liczni miłośnicy jego twórczości, rozsiani po całym kraju, szykują się do wyprawy do Łazieńca. Tutaj 7-8 września odbędą się 17. Ogólnopolskie Spotkania Poetów BIAŁA LOKOMOTYWA.

Już wkrótce ożyje także Stacja ZAGUBIN i łąka przed domem rodzinnym poety, wypełni się poezją i muzyką świetlica wiejska, zabrzmi gwarem rozmów jej otoczenie. Zawiążą się przyjaźnie na całe lata i współpraca pomiędzy naszym festiwalem, a innymi wydarzeniami kulturalnymi w kraju i poza jego granicami. Program tegorocznych Spotkań jest bogaty i ciekawy. Twórczość Stachury znajdzie odzwierciedlenie w recitalu Dawida Gębali, a refleksja nad tą twórczością wybrzmi  w spotkaniu z Danutą Pawłowską-Skibińską.

Otworzy swoje podwoje dom rodzinny poety w Łazieńcu, gdzie wzorem lat ubiegłych, podczas Strof dla Steda, każdy będzie mógł zaprezentować swój wiersz. Będą wieczory autorskie, na których przedstawią swoją poezję Enormi Stationis, Ewa Poniznik, Patryk Zimny, Justyna Paluch, Marek Stachowiak i Maria Duszka. Wysłuchamy recitali piosenki autorskiej w wykonaniu Andrzeja Garczarka, Zuzanny Moczek, Zbigniewa Wojciechowicza, Elżbiety Ślubowskiej, zespołów „Hulajdusza” i „Parno”. Nie zabraknie teatru w wielu odsłonach: Mateusz Załuska pokaże się w monodramie „Jak zjadłem psa” Jewgienija Griszkowca, Znany z poprzednich edycji Teatr Epidemia da w otwartej przestrzeni przedstawienie „ Polak potrafi” oparte na „Palinodii” Ignacego Krasickiego, a „Jaro projekt” przypomni świat piosenek Wojciecha Młynarskiego. Będzie lubiany przez bywalców festiwalu slam poetycki, w którym zwycięzcę wybiera publiczność i ognisko na koniec festiwalu. Gośćmi specjalnymi Spotkań jest grupa pisarska z Galway w Irlandii, jej członkinie - Liza Bolton, reżyser filmowy i pisarka oraz Małgorzata Kozłowska- Doczyk, dziennikarka i poetka - przybliżą nam poetyckie światy Zielonej Wyspy w rozmowie, filmie i wierszu.

BIAŁA LOKOMOTYWA to cykl wydarzeń artystycznych, w którym warto uczestniczyć. Zapraszam w imieniu organizatorów: Stowarzyszenia Przyjaciół Łazieńca „Cudne Manowce”; Gminy Aleksandrów Kujawski, Gminnej Biblioteki Publicznej w Służewie oraz własnym - Darii Danuty Lisieckiej - do Łazieńca na to wyjątkowe święto poezji.

/Daria Danuta Lisiecka/

Wydarzenie objęte patronatem INSTYTUTU FRANCUSKIEGO W POLSCE

Wydarzenie realizowane jest w ramach partnerstwa z Fundacją PZU oraz wspierane przez Województwo Kujawsko-Pomorskie i Powiat Aleksandrowski

Patronat medialny: MENAŻERIA

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Przyjaciół Łazieńca "CUDNE MANOWCE"

Gmina Aleksandrów Kujawski

Gminna Biblioteka Publiczna w Służewie

Daria Danuta Lisiecka

Znalezione obrazy dla zapytania facebook ikona

INFORMACJE MEDIALNE:

Menażeria

Gazeta Aleksandrowska (nr 138, str. 13) - skan w zał.

stachuriada.pl

kulturawzasiegu.pl

RADIO PIK

ototorun.pl

e-teatr.pl

torun.wyborcza.pl

kujawsko-pomorskie.pl

Blog uczestniczki spotkań

Gazeta Aleksandrowska (nr 139, str. 18) - skan w zał.

Blog Marii Duszki

Międzynarodowa Konferencja Poetycka Poznań

Gazeta Południowa

17. Spotkania Poetów BIAŁA LOKOMOTYWA (7-8.09.2018 Łazieniec)