Planujesz urlop ? 6 wskazówek, jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem.

W sezonie wakacyjnym lub świątecznym wiele osób planuje dłuższy pobyt poza domem. Ryzyko kradzieży z włamaniem wzrasta w tym czasie kilkukrotnie, dlatego zadbajmy o ochronę już wcześniej, by móc spokojnie cieszyć się czasem spędzanym poza domem. 30 sekund – tyle czasu potrzebuje statystyczny złodziej, by wejść do mieszkania. Niekiedy sami ułatwiamy zadanie włamywaczom, zostawiając uchylone okna czy niedomknięte drzwi balkonowe.

1. Zabezpiecz okna i drzwi Sprawcy bardzo często włamują się do domu poprzez wyważenie okien lub drzwi balkonowych, dlatego przed wyjazdem w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy wszystkie okna i drzwi są szczelnie zamknięte. Dobrze, jeśli już na etapie urządzania mieszkania zainwestujemy w okna z wzmocnionymi szybami, okuciami oraz dodatkowymi zamkami. Jeśli jednak jest już za późno na takie rozwiązanie, zamontujmy folie lub rolety antywłamaniowe – ważne, aby zabezpieczenia posiadały atest.

2. Zainwestuj w zamek Kolejnym istotnym elementem są drzwi wejściowe i zamontowane w nich zamki. Zarówno te pierwsze, jak i drugie mają kilka klas atestów. Dlatego przed zakupem warto poprosić o pomoc fachowca, który odpowiednio dobierze system zabezpieczeń do naszych potrzeb. Dobrze zamontowany zamek może przedłużyć „pracę” złodzieja nawet o 30-40 minut.

3. Nie kuś złodzieja Wszelkie drabiny, narzędzia czy sprzęty pozostawione na widoku mocno kuszą włamywaczy. Dlatego przed wyjazdem nie pozostawiajmy w pobliżu domu przedmiotów, które mogą ułatwić złodziejowi zadanie. Dodatkowo zadbajmy, aby przed wejściem do mieszkania było sprawne oświetlenie – włamywacze unikają takich miejsc.

4. Pochowaj cenne przedmioty Unikajmy przechowywania w domu znacznych sum pieniędzy i wartościowych przedmiotów. Jeśli jednak już jesteśmy do tego zmuszeni, nie trzymajmy ich w jednym miejscu. Poszukajmy w mieszkaniu takich skrytek, które dla złodzieja mogą okazać się nietypowe. Spiszmy też numery fabryczne sprzętu elektronicznego, np. telewizora czy komputera. W ten sposób zwiększamy szansę na ich odzyskanie.

5. Ubezpiecz mieszkanie Choć polisa mieszkaniowa nie gwarantuje stuprocentowej ochrony przed włamaniem, to zabezpieczy nas od potencjalnych strat. Dobrze, jeśli w polisie przewidzimy ubezpieczenie elementów stałych, takich jak drzwi, okna czy wewnętrzne instalacje, oraz ochronę mienia ruchomego, czyli wartościowych przedmiotów znajdujących się wewnątrz domu. Pamiętajmy przy tym, aby dobrze dopasować zakres ochrony i sumę ubezpieczenia. Nie zaniżajmy wartości naszego mienia po to, by zaoszczędzić na składce, ponieważ w momencie szkody wypłacone odszkodowanie będzie wynosić maksymalnie tyle, ile wybrana przez nas suma. Ewentualne różnice będziemy zmuszeni pokryć z własnej kieszeni.

6. Poinformuj bliskich o wyjeździe Dobrze, jeśli o Twojej nieobecności poinformujesz sąsiadów i najbliższą rodzinę. Zostaw im klucze do mieszkania i poproś, aby od czasu do czasu zapalili światło w domu, opróżnili skrzynkę na listy, czy usunęli ulotki reklamowe z wycieraczki. Takie proste czynności świadczą o tym , że mieszkanie jest pod stałą opieką i nadzorem.

Opublikowano: 30 czerwca 2017 13:22

Kategoria: Ogłoszenia