Zasady bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych

Przed wakacjami Straż Gminna wspólnie z Policją odbyła spotkania z uczniami wszystkich Szkół Podstawowych na terenie Gminy Aleksandrów Kujawskim w ramach działań „Bezpieczne Wakacje”. Omówiliśmy bezpieczeństwo w domu, na drodze oraz podczas zabaw ze szczególnym zabaw ze szczególnym  uwzględnieniem korzystania ze zbiorników wodnych.

A oto kilka zasad jakich należy przestrzegać nad wodą aby uniknąć niebezpieczeństwa:

1. zażywaj kąpieli jedynie w miejscach oznakowanych i strzeżonych. Dzikie kąpieliska mają nieznane dno oraz głębokość, a woda może być skażona.
  2. nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Najczęściej toną osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu lub pod wpływem takich środków;
  3. nie wolno wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu – może to grozić  szokiem termicznym lub utratą przytomności;
  4. po wejściu do wody najpierw należy schłodzić okolicę serca, karku oraz twarz;
  5. do wody wchodzimy tylko w miejscach oznakowanych, gdy nad kąpiącymi się czuwa ratownik;
  6. nie skaczmy do wody na "główkę", tym bardziej jeśli nie znamy głębokości wody. Taki skok może doprowadzić do urazów kręgosłupa i kalectwa;
  7. gdy przy kąpielisku strzeżonym widzimy czerwoną flagę lub nie jest wywieszona żadna flaga - kąpiel jest zabroniona;
  8. rodzice powinni zawsze czuwać nad kąpiącym się dzieckiem;
  9. nie należy przepływać czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
  10. nie zaleca się kąpać zaraz po jedzeniu – powinno się odczekać przynajmniej pół godziny
  11. do wody najlepiej wchodzić w grupie, albo przynajmniej z drugą osobą;
  12. korzystając ze sprzętu wodnego upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie umieją pływać są we właściwy sposób zabezpieczone - mają na sobie specjalne kamizelki;

Nad wodą zawsze trzeba zachować ostrożność i zdrowy rozsądek!!! To nam zapewni bezpieczeństwo. Przestrzeganie tych kilku podstawowych zasad przyczyni się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa, a tym samym na pewno po weekendowym wypoczynku i wakacjach wrócimy szczęśliwi, ładnie opaleni, ze wspaniałymi wspomnieniami.

Wypoczywając nad wodą dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia wezwijmy pomoc. Pamiętajmy o nr tel:  112 , 999, 997

Opublikowano: 29 czerwca 2017 13:11

Kategoria: Ogłoszenia