Pani Aurelia Izabela Więcek laureatką konkursu powiatowego

9.jpg

W dniu 28 grudnia 2018r. przyznano doroczne nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury wyróżniającym się artystom i działaczom kultury z terenu powiatu aleksandrowskiego lub działającym na jego terenie. W roku bieżącym Zarząd Powiatu Aleksandrowskiego, spośród 7 nominacji, postanowił uhonorować trzy osoby i jeden zespół. Uroczyste wręczenie nagród w obecności władz Powiatu Aleksandrowskiego, w tym Starosty Lidii Zwierzchowskiej i wicestarosty Adama Potaczka, odbyło się w sali kolumnowej im. Edwarda Stachury na dworcu kolejowym w Aleksandrowie Kujawskim. Wręczenie nagród połączone zostało z koncertem kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru Lutnia Nova pod dyrekcją Kai Potrzebskiej i zespołu wokalnego Muza pod kierownictwem Barbary Szelągowskiej.

Wśród laureatów konkursu była nasza mieszkanka gminy Aleksandrów Kujawski Pani Aurelia Izabela Więcek. Wieloletni pracownik Szkoły Muzycznej w Toruniu, członkini Toruńskiej Orkiestry Kameralnej i Symfonicznej, Orkiestry Zdrojowej w Ciechocinku, założycielka Toruńskiego Kwartetu Smyczkowego i Toruńskiej Orkiestry Salonowej. Po przejściu na emeryturę angażuje się społecznie w upowszechnianiu życia kulturalnego wśród lokalnej społeczności koncertując podczas wszelkich przedsięwzięć kulturalnych i religijnych.

Laureatami konkursu byli również:

• Martyna Buliżańska – poetka, autorka wierszy i tekstów w czasopismach literackich w Polsce i na świecie, laureatka Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej 2014 w kategorii debiut oraz X ogólnopolskiego Konkursu Literackiego za tomik Moja jest ta ziemia.
  • Cezariusz Pilewski – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Chóru Lutnia Nova, jeden z inicjatorów powstania Chóru Lutnia Nova, kontynuatora tradycji amatorskiego chóru Lutnia, który działał na terenie Aleksandrowa Kuj. w latach 1921-1962. Lutnia Nova to chór, który powstał dla zapewnienia rozwoju wartości kulturalnych, pogłębiania wiedzy muzycznej wywodzącej się z wartości chrześcijańskich i dorobku kulturalnego minionych pokoleń. Aktywność kulturalna Cezariusza Pilewskiego skupia się głównie na działaniach związanych z udziałem chóru w życiu społeczno-kulturalnym Aleksandrowa Kuj., a także w wydarzeniach na terenie całego kraju takich jak konkursy, przeglądy, festiwale oraz lokalne przedsięwzięcia kulturalne, patriotyczne i religijne. Dzięki tej działalności, chór promuje nasz region i zdobywa nagrody i wyróżnienia. Wielkie zaangażowanie i szeroka działalność społeczna Pana Pilewskiego przyczyniły się do tego, że Chór Lutnia Nova stał się ambasadorem kulturalnym miasta.
  • Zespół Skołowani – zespół, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Centrum Niezależnego Życia w Ciechocinku. Debiut zespołu zbiegł się z 20 – leciem Stowarzyszenia. Skołowani – jak o sobie mówią – to troszkę zakręceni, wieczni chłopcy z siwymi głowami, dla których miłość, przyjaźń i rock and roll są największymi wartościami. Członkowie zespołu udowadniają, że pomimo niepełnosprawności świat można postrzegać całkowicie inaczej, można żyć aktywnie, mieć pasje, zainteresowania. Można życie przeżyć jakoś pełniej. Głównym przesłaniem zespołu jest zwrócenie uwagi na różne formy aktywności i popularyzowanie twórczości artystycznej, w tym również osób z niepełnosprawnościami. Skołowani to wyjątkowe zjawisko na polskiej scenie muzycznej, na której radzą sobie coraz lepiej. Dla środowiska osób z niepełnosprawnościami są uosobieniem aktywności i osiągania sukcesu twórczego. Debiutanckie wydawnictwo zespołu pt. „Wieczny chłopiec” uzyskało status najlepszej płyty bluesowej w plebiscycie opiniotwórczego portalu bluesonline.pl. Ważnym przesłaniem na płycie jest utwór „skacz z głową:, który przestrzega przed nieprzemyślanymi zachowaniami oraz opowiada, jak kończy się brawura nad wodą. Zespół ma wielu przyjaciół, w tym uznanych artystów, którzy zagościli na płycie CD oraz krążku winylowym. Skołowani mocno utożsamiają się z Ciechocinkiem oraz Powiatem Aleksandrowskim. W trakcie koncertów promują Ciechocinek jako „miasto bez barier” i zachęcają do aktywnego wypoczynku w uzdrowisku oraz do odwiedzania innych atrakcyjnych miejsc położonych na terenie Powiatu Aleksandrowskiego, promując w ten sposób cały region.

Wszystkim laureatom tegorocznych nagród serdecznie gratulujemy!

Relacja:

Zdjęcia: