II Koleżeński Bieg Pamięci w Gminie Aleksandrów Kujawski „Zapal znicz pamięci” już za nami

20181014_102958_resized_1.jpg

W niedzielę 14 października odbyła się druga edycja biegu, którego ideą jest pamięć o miejscach eksterminacji Polaków.
Trasa biegu liczyła 17 km i obejmowała trzy miejsca pamięci, przy których biegacze złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.
O godzinie 10.30 rozpoczęto bieg symbolicznym zapaleniem znicza w miejscu pamięci poległych żołnierzy z 1939 roku na cmentarzu w Goszczewie. Następnie upamiętniający wydarzenie pobiegli do pomnika w miejscowości Wygoda - drugiego miejsca pamięci. Trzecim miejscem był obelisk na ulicy Granicznej w mieście Aleksandrów Kujawski. Biegaczom w miejscach pamięci towarzyszyli Wójt Gminy Aleksandrów Kujawski oraz radni gminy Aleksandrów Kujawski, którzy składali wiązanki: Bożena Świątkowska, Marek Wieczorek, Alicja Cichocka wraz z Wójtem Andrzejem Olszewskim, także przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Bydgoszczy Mirosław Sprenger.
Frekwencja dopisała w II Koleżeńskim Biegu Pamięci – ogółem wzięło udział ok 25  osób
– mówi Tomasz Wróblewski merytoryczny opiekun biegu i współorganizator.
Po biegu na uczestników wydarzenia czekał ciepły poczęstunek przygotowany przez mieszkańców sołectwa Rożno-Parcele, Koło Gospodyń Wiejskich Rożno-Parcele, Koło Emerytów i Rencistów ze Służewa oraz Koło Kobiet ze Służewa.
Ostatnim elementem II Koleżeńskiego Biegu Pamięci „Zapal znicz pamięci” była prelekcja przygotowana przez przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy ”Zbrodnie niemieckie na Pomorzu i Kujawach” Pana Mirosława Sprenger.
Każdy biorący udział w uroczystości otrzymał pamiątkowy medal wraz z pakietem startowym przygotowanym przez IPN.
Organizatorami II Biegu Pamięci „Zapal znicz pamięci 1939 rok” byli: Instytut Pamięci Narodowej w Bydgoszczy; Gmina Aleksandrów Kujawski; RTM Opakowania; POLKRYS Sp. z o.o. oraz mieszkańcy Rożno-Parcele, Koło Gospodyń Wiejskich Rożno-Parcele, Koło Emerytów i Rencistów ze Służewa oraz Koło Kobiet ze Służewa.

Zdjęcia:

Opublikowano: 15 października 2018 10:46