II Manewry Ratownicze Rożno-Parcele - relacja

dsc_0213.jpg

W dniu 10 czerwca w miejscowości Rożno-Parcele odbyły się II Manewry Ratownicze z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Organizatorami tegorocznych Manewrów była: Komenda Powiatowa PSP w Aleksandrowie Kujawskim, Gmina Aleksandrów oraz Stowarzyszenie "Kalinowy Zakątek".

Wystąpiło 10 drużyn: WOPR z Lipna, OSP Aleksandrów Kujawski, OSP Ostrowąs, OSP Służewo, OSP Żabieniec, OSP Skępe, OSP Toporzysko, OSP Wołuszewo, MDP Straszewo oraz drużyna z Komendy Powiatowej Policji w Aleksandrowie Kujawskim. Każdy zespół miał do wykonania 10 scenek z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Celem zawodów było doskonalenie procedur kwalifikowanej pierwszej pomocy i pracy w zespole. Uczestnicy mieli okazję przećwiczyć postępowanie z osobami poszkodowanymi w różnych sytuacjach. Po zakończeniu każdego symulowanego zdarzenia, sędziowie omawiali działania. Pozorowane sytuacje były bardzo zróżnicowane, m.in. udzielenie pomocy ciężarnej kobiecie która zasłabła, wypadek komunikacyjny, uraz po upadku z konia, pomoc podtopionemu noworodkowi podtopionej, pomoc osobie z ciałem obcym w kończynie i inne.

Najlepiej z tymi wszystkimi zadaniami poradziła sobie ekipa WOPR z Lipna i zajęła I miejsce,  II miejsce OSP z Ostrowąsa i III miejsce Komenda Powiatowa Policji w Aleksandrowie Kujawskim.

W trakcie trwania zawodów aleksandrowscy policjanci w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” rozmawiali o bezpieczeństwie z najmłodszymi. Ponadto przewodnicy w trakcie trwania manewrów zaprezentowali umiejętności czworonożnego funkcjonariusza Lindy. Było zatrzymanie uzbrojonego napastnika oraz użycie siatki obezwładniającej.
Najmłodsi mogli skorzystać z wesołego miasteczka, a także przejażdżki na kucykach. Ponadto Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Rożno-Parcele przygotowały dla wszystkich uczestników wydarzenia żurek kujawski oraz wiele innych pyszności.

Dzięki takim manewrom znacznie podnosi się stan wiedzy ratowniczej strażaków biorących udział, co w przyszłości nada ratownikom pewności we własne umiejętności i zostanie należycie spożytkowana w stanach zagrożenia.

Przedsięwzięcie w Rożnie-Parcele było możliwe dzięki zaangażowaniu Komendy Powiatowej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Policji w Aleksandrowe Kujawskim oraz Pań z Koła Gospodyń Wiejskich Rożno-Parcele, a także sponsorów:

- Przedsiębiorstwo Użyteczności Publicznej EKOSKŁAD Sp. z o.o. w Służewie
- GPU Algawa Sp. z o.o. Aleksandrów Kujawski
- POLKRYS Rożno-Parcele
- "KARO" Roman Bajdalski w Aleksandrowie Kujawskim
- KALISKIE ZAKŁADY PRZEMYSŁU TERENOWEGO Sp. z o.o. w Kalisz
- DrukPak Aleksandrów Kujawski
- AWARES

Zdjęcia:

II Manewry Ratownicze (10.06.2018 Rożno-Parcele)

Opublikowano: 11 czerwca 2018 12:04