Fasolka Niepodległości

dsc01856.jpg

W dniu 30 maja 2018 r. dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Wyspa Malucha” z grupy Tygryski ze Służewa wraz z Paniami Kamilą Szajdąi Agnieszką Frankowską udały do Przedsiębiorstwa Użyteczności Publicznej „Ekoskład”  by z okazji tegorocznej okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości posiać otrzymane od Pana Wójta Andrzeja Olszewskiego niezwykłe ziarenka fasoli. Polska fasola z orzełkiem ma interesującą i długą historię. Już na pierwszy rzut oka wywołuje zdumienie i urzeka kształtem. Jej białe nasiona natura ozdobiła oryginalnym znamieniem w kolorze wiśniowo-czerwonym w kształcie „orzełka”. Co więcej, na niektórych ziarnach, nad orzełkiem, występuje niewielka plamka, przypominająca koronę polskiego godła.W 2010 roku odmiana ta została wpisana na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.Nadano jej wówczas dwie oficjalne nazwy „polska fasola z orzełkiem” oraz „fasola niepodległości”.

Dzieciom w sianiu fasolki pomagała Pani Dyrektor Alicja Zdziarska wraz z Panem Prezesem „Ekoskładu” Gerardem Stolarskim. Teraz czekamy z niecierpliwością na udane i dorodne plony.

Informacja nadesłana

Zdjęcia: