Dni Żołnierzy Wyklętych w Gminie Aleksandrów Kujawski relacja

20180304_131409.jpg

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gminie Aleksandrów Kujawski rozpoczęto od   prelekcji o historii Żołnierzy Wyklętych, którą wygłosił  Pan Wojciech Łuczak prezes Fundacji Niezłomni w Gminnej Bibliotece Publicznej w Służewie w dniu 2 marca o godzinie 10.00.  Na spotkanie przybyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Służewie, którzy zapoznali się z  dorobkiem badawczym Fundacji.

Z kolei w dniu 4 marca  (niedziela) odbył się po raz trzeci  Bieg Tropem Wilczym na dystansie 9 km. Uczestnicy biegu (50 osób) wystartowało spod Kościoła NMP Wspomożenia Wiernych, w Aleksandrowie Kujawskim i pobiegło trasą  - ul. Sikorskiego Aleksandrów Kujawski, Rudunki, Nowa Wieś, Służewo, ul. Polna, Służewo Pole, Służewo ul. Toruńska (w stronę poligonu) przez las Nadleśnictwa Gniewkowo aż do świetlicy wiejskiej Rożno-Parcele, gdzie czekał na nich gorący poczęstunek przygotowany przez Panie z KGW Rożno-Parcele. Po chwili wytchnienia uczestnicy biegu jak i przybyli mieszkańcy mieli okazję wysłuchać wykładu o „Żołnierzach naszej wolności” przygotowanego przez Pana Mirosława Sprengera, pracownika Instytutu Pamięci Narodowej, Oddział w Bydgoszczy.
Każdy uczestnik biegu otrzymał pakiet startowy oraz okolicznościowy medal.

Dziękujemy Panią z KGW Rożno-Parcele, OSP w Służewie, OSP w Ostrowąsie, OSP w Słomkowie, OSP Wołuszewo, Związkowi Strzeleckiemu Oddział Aleksandrów Kujawski, Instytutowi Pamięci Narodowej Oddział w Bydgoszczy, sponsorom za wsparcie rzeczowe: Firmie POLKRYS Sp. z o.o  i RTM Opakowania Rożno-Parcele.

Zdjęcia:

Bieg Tropem Wilczym w Gminie Aleksandrów Kujawski (2-4.03.2018)

Opublikowano: 05 marca 2018 11:37