XXVII Olimpiada Wiedzy Rolniczej - relacja

img_8290_copy.jpg

Dnia 9 listopada 2017 roku w Sali Kominkowej Zespołu Szkół Nr 1 Centrum Kształcenia Praktycznego w Aleksandrowie Kujawskim odbyła się  XXVII Olimpiada Wiedzy Rolniczej – eliminacje powiatowe.

Jak co roku impreza ta cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony rolników z powiatu aleksandrowskiego. Organizatorem Olimpiady był Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Za organizację eliminacji powiatowych odpowiadał Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego (PZDR) w Aleksandrowie Kujawskim.
W olimpiadzie mogli startować rolnicy z terenu powiatu aleksandrowskiego, właściciele gospodarstw rolnych oraz osoby gospodarujące z rodzicami. Mogły to być osoby prowadzące własną, dodatkową działalność w ramach gospodarstwa rolnego. Nie mogły natomiast uczestniczyć w Olimpiadzie osoby pracujące dodatkowo poza gospodarstwem oraz uczniowie szkół i uczelni dziennych. Istnieje również ograniczenie wiekowe. Uczestnicy musieli spełnić kryterium wieku od 18 do 40 roku życia.

W Olimpiadzie uczestniczyło 15 rolników z terenu powiatu aleksandrowskiego. Musieli oni zmierzyć się z pisemnym testem, który składał się z 40 pytań jednokrotnego wyboru przygotowanych przez specjalistów zakładowych ODR z Minikowa, Przysieka i Zarzeczewa. W skład Komisji Konkursowej, którą powołała Anna Dykczyńska, kierownik PZDR w Aleksandrowie Kujawskim, weszły następujące osoby: Pan Piotr Maciejewski (Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa), Pan Wojciech Marjański (Wicestarosta  Aleksandrowski), Pan Andrzej Nowicki (Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Aleksandrowie Kujawskim) oraz przewodnicząca Pani Anett Wejner-Wiśniewska (Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego).

Stopień trudności był wysoki, jak co roku, a rywalizacja o najlepsze miejsca duża. Komisja zorganizowała dwie ustne dogrywki o miejsca II i III oraz o IV i V. Dogrywki te były zawsze ciekawym elementem Olimpiady, wzbudzały wiele emocji, podsycały ducha zdrowej rywalizacji.

Laureatem I miejsca i zdobywcą największej liczby punktów okazał się Pan Adam Gralak z Kobielic (gmina Zakrzewo). Będzie on reprezentował powiat aleksandrowski na Finale Wojewódzkim Olimpiady, który odbędzie się 23 listopada 2017 roku w Przysieku. Miejsce II zajął Pan Sławomir Jaskólski z Kaniewa (gmina Bądkowo), III miejsce wywalczył Pan Arkadiusz Kaźmierczak z Sędzina (gmina Zakrzewo).

W trakcie Olimpiady odbyło się również szkolenie na temat „Nawozy nowej generacji w uprawach rolniczych”.  Przewidziano również czas na krótkie wystąpienia sponsorów.  Dzięki ich wsparciu Olimpiada co roku zachęca młodych rolników z terenu powiatu aleksandrowskiego do uczestnictwa w niej, a tym samym do pogłębiania wiedzy w dziedzinie rolnictwa.

Wsparcia udzieliły następujące podmioty: Zarząd Powiatu Aleksandrowskiego, Gmina Aleksandrów Kujawski, Gmina Zakrzewo, Gmina Bądkowo, Gmina Raciążek, Gmina Koneck, Gmina Waganiec, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Kujawsko-Pomorski Oddział Regionalny w Toruniu), AGROPOL Zakrzewo, TEAM-ROL Sp. z o.o., RAPOOL Polska Sp. z o.o., Stowarzyszenie Producentów Trzody Chlewnej w Bądkowie, Prywatne Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe MAS-DROB z Siniarzewa, Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza w Przysieku, Kujawski Bank Spółdzielczy w Aleksandrowie Kujawskim, Credit Agricole BaPolski, Bank BGŻ BNP Paribas S.A., Delikatesy „U Sylwii” Sylwia Skowrońska z Bądkowa, Sklep Wielobranżowy ROLNIK Dariusz Danielak z Bądkowa, Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek S.A., Przedsiębiorstwo „GAN” pana Niemczyka z Bądkowa, Piekarnia POLKORN s.j. z Ciechocinka.

Nadesłane

Zdjęcia: