I Koleżeński Bieg Pamięci w Gminie Aleksandrów Kujawski „Zapal znicz pamięci” już za nami

W niedzielę 22 października odbył się bieg, którego ideą jest pamięć o miejscach eksterminacji Polaków.

Trasa biegu liczyła 17 km i obejmowała trzy miejsca pamięci, przy których biegacze złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

O godzinie 10.30 rozpoczęto bieg symbolicznym zapaleniem znicza w miejscu pamięci poległych żołnierzy z 1939 roku na cmentarzu w Goszczewie. Następnie biegacze pobiegli do pomnika w miejscowości Wygoda- drugiego miejsca pamięci. Trzecim miejscem był obelisk na ulicy Granicznej w mieście Aleksandrów Kujawski. Biegaczom w miejscach pamięci towarzyszyli radni gminy Aleksandrów Kujawski, którzy składali wiązanki: Bożena Świątkowska, Marek Wieczorek, Alicja Cichocka wraz z Sekretarzem Gminy Arkadiuszem Świątkowskim.

Frekwencja dopisała w I Koleżeńskim Biegu Pamięci – ogółem wzięło udział 39 biegaczy, w tym 9 pań – mówi Tomasz Wróblewski merytoryczny opiekun biegu i współorganizator.

Biegaczom towarzyszyli przedstawiciele Towarzystwa Szwadron Jazdy Rzeczpospolitej Oddział terenowy Młynek, kawalerzyści kultywujący tradycje jazdy polskiej z okresy XX-lecia międzywojennego Panowie Wojciech Popiołek i Michał Hernacki.

Po biegu na biegaczy czekał ciepły poczęstunek przygotowany przez mieszkańców sołectwa Rożno-Parcele, Koło Gospodyń Wiejskich Rożno-Parcele, Koło Emerytów i Rencistów ze Służewa oraz Koło Kobiet ze Służewa.

Ostatnim elementem I Koleżeńskiego Biegu Pamięci „Zapal znicz pamięci” była wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy ”Zbrodnie niemieckie na Pomorzu i Kujawach” połączona z prelekcją Tomasza Cerana również z IPN-u.

Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal wraz z pakietem startowym przygotowanym przez IPN oraz PolKrys.

Organizatorami I Biegu Pamięci „Zapal znicz pamięci 1939 rok” byli:
Instytut Pamięci Narodowej w Bydgoszczy; Gmina Aleksandrów Kujawski; RTM Opakowania; POLKRYS Sp. z o.o. oraz mieszkańcy Rożno-Parcele, Koło Gospodyń Wiejskich Rożno-Parcele, Koło Emerytów i Rencistów ze Służewa oraz Koło Kobiet ze Służewa.

Fotorelacja z biegu po kliknięciu w link:

I Koleżeński Bieg Pamięci (22.10.2017 Gmina Aleksandrów Kujawski)

Opublikowano: 23 października 2017 14:07

• Poleć znajomemu