Przedsiębiorco, od 20 maja dokumenty ZUS złożysz razem z wnioskiem CEiDG

Prowadzisz działalność gospodarczą lub zamierzasz ją rozpocząć? Od 20 maja dokumenty ubezpieczeniowe ZUS złożysz w Urzędzie Gminy razem z wnioskiem o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG).

Razem z wnioskim CEDiG-1 będzie można złożyć następujące dokumenty ubezpieczeniowe:

- ZUS ZUA – zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego

- ZUS ZZA – zgłoszenie tylko do ubezpieczenia zdrowotnego

- ZUS ZCNA – zgłoszenie członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego lub ich z niego wyrejestrowanie

- ZUS ZIUA – zgłoszenie zmiany danych identyfikacyjnych jako osoby ubezpieczonej np. nazwisko

- ZUS ZWUA – zgłoszenie wyrejestrowania z ubezpieczeń

Zmiany, które dotyczą tytułu do ubezpieczeń, rodzajów ubezpieczeń oraz terminów ich powstania, zgłaszasz do ZUS. Bezpośrednio do ZUS zgłaszasz również do ubezpieczeń pracowników oraz innych ubezpieczonych (np. osoby współpracujące, zleceniobiorców).

Opublikowano: 12 maja 2017 09:50

• Poleć znajomemu